monochrome - en to de translation catalogue (68 entries)

en: Archive for the &#8216; %s &#8217; Category
de: Archivinhalte &#8216;<span id="keyword"> %s </span>&#8217;

en: Posts Tagged &#8216; %s &#8217;
de: Indizierte Beiträge &#8216;<span id="keyword"> %s </span>&#8217;

en: Archive for %s
de: Archiv für<span id="keyword"> %s </span>

en: F jS, Y
de: j. M. Y

en: F, Y
de: M. Y

en: Author Archive
de: Autoren Archiv

en: Blog Archives
de: Blog Archive

en: Posted in
de: Veröffentlicht in

en: By
de: von

en: [ EDIT ]
de: [EDIT]

en: [ READ MORE ]
de: [WEITERLESEN]

en: Sorry, but you are looking for something that isn't here.
de: Sorry, Ihre Suche ergab keine Treffer.

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
de: Dieser Beitrag ist geschützt. Zur Anzeige von Kommentaren bitte Passwort eingeben.

en: Write comment
de: Kommentar schreiben

en: Comments RSS
de: Kommentar RSS FEED

en: Comments
de: Kommentare

en: Trackback are closed
de: Trackbacks geschlossen

en: No comments yet.
de: Noch keine Kommentare vorhanden.

en: Trackback from :
de: TrackBack von:

en: No trackbacks yet.
de: Noch keine TrackBacks.

en: Comment are closed.
de: Kommentare nicht möglich.

en: You must be <a href="%s">logged in</a> to post a comment.
de: Sie müssen <a href="%s">eingelogged sein</a> um Kommentare schreiben zu können.

en: Logged in as <a href="%1$s">%2$s</a>.
de: Ihr Login lautet <a href="%1$s">%2$s</a>.

en: Log out of this account
de: Aus diesem Account ausloggen

en: [ Log out ]
de: [Ausloggen]

en: Log out
de: Ausloggen

en: ( required )
de: (erforderlich)

en: - will not be published -
de: - wird nicht veröffentlicht -

en: Submit Comment
de: Kommentar abschicken

en: Theme Options
de: Theme Optionen

en: Monochrome option
de: Theme Optionen

en: Show Information on sidebar.
de: Zeige Information in der Sidebar

en: Yes
de: Ja

en: Information title.
de: Titel.

en: Information contents. ( HTML tag is available. )
de: Informations Inhalt (HTML aktiv)

en: Show rss feed on sidebar.
de: Zeige RSS Feed in der Sidebar

en: Position of search area on sidebar.
de: Suchfeld Position in der Sidebar

en: Top
de: Nach oben

en: Bottom
de: Ende

en: Show tag list under search area.
de: Zeige Tag Liste unterhalb des Suchfeldes.

en: Header menu.
de: Header Menü.

en: Use pages for header menu.
de: Erstelle das Header Menü aus Seiten.

en: Use categories for header menu.
de: Erstelle das Header Menü mit Kategorien.

en: Exclude Pages (Page ID's you don't want displayed in your header navigation. Use a comma-delimited list, eg. 1,2,3)
de: Seiten ausschließen (Ausklammern von Seiten ID's in der Header Navigation; Eingabe als CSV Liste, Beispiel: 1,2,3..)

en: Exclude Categories (Category ID's you don't want displayed in your header navigation. Use a comma-delimited list, eg. 1,2,3)
de: Kategorien ausschließen (Ausklammern von Kategorie ID's in der Header Navigation; Eingabe als CSV Liste, Beispiel: 1,2,3..)

en: Show author name.
de: Autor anzeigen.

en: Show tag.
de: Tag anzeigen.

en: Check if you want to show Return top link.<br />( NOTICE : Return top link does not work on IE6. )
de: "RETURN TOP" Link anzeigen (ja/nein - läuft nicht mit IE6)

en: Save Changes
de: Änderungen speichern

en: REPLY
de: ANTWORTEN

en: QUOTE
de: ZITIEREN

en: EDIT
de: EDITIEREN

en: Your comment is awaiting moderation.
de: Ihr Kommentar wartet auf Freigabe.

en: Read more
de: Weiterlesen

en: POSTED BY
de: AUTOR

en: CATEGORY
de: KATEGORIE

en: 1 comment
de: 1 Kommentar

en: Search results for
de: Suchergebnisse für

en:  hit
de: Treffer

en: Change this sentence and title from admin Theme option page.
de: Änderungen an diesem Text sind in den Theme Optionen möglich.

en: Entries RSS
de: RSS Abonnement

en: Search
de: Suchen

en: Search from this blog.
de: Im Blog suchen.

en: TAG LIST
de: TAG LISTE

en: Recent entry
de: Letzter Eintrag

en: Archive
de: Archiv

en: Category
de: Kategorie

en: SEARCH
de: SUCHEN
